Korona virüsü ülkemizde yüzünü gösterdiğinden beri uzmanlarında söylediği gibi zaruri durumlar harici evden çıkmamamız en iyisi. Hal böyle iken evde canımız sıkılmasın biraz da ferahlayalım diye sizlere evinizden gezebileceğiniz müzeleri gösterelim dedik. Müzecilik tarihimize nadire kabineleriyle girmiştir. Aslında ilk amaç zenginlerin dünyada gezdikleri yerlerden aldıkları eşyaları evde misafirlerine göstermektir. Böylesine gösterişli bir amaçtan günümüze sanat, kültür, tarih gibi kavramlarla birleşmiştir. Müze gezimi herkes için farklı anlamlar taşımaktadır aslında hala. Bunlar arasında en popüler sebep hiç şüphesizdir ki öğrenmedir ancak sadece öğrenmek için değil gezerken keyif almak şahsımca en önemli sebep olmalıdır. Sebebini soracak olursanız okuduğunuz bir kitabı tekrar okumak diyebilirim. Sanırım kimse bir ders kitabını birden fazla defa okumaz ancak keyif aldığı bir romanı sayısız okuyabilir. İşte hal budur ki bizler de öğrenmekten ziyade (yanlış anlaşılmak istemem elbette ki gezdiğimiz müzelerden bir şeyler öğreneceğiz) keyif almak için gezmeliyiz ki sürekliliği olsun. Aman ben gezdim yeter diyerek bırakmayalım ki müzelerimizin de kalbi kırılmasın. Bizler nasıl yalnız kalmayı sevmiyorsak müzeler de ziyaretçisi olmadan durmayı sevmezler. 7’den 70’e müze gezme isteğimizin hiç azalmaması dileği ile birlikte sizler için dünyanın çeşitli ülkelerinden minik bir derleme hazırladım. Bu derleme esnasında umarım sizleri farklı bir yolculuğa çıkartabilirim umarım ki gezdiğiniz müzeleri bir daha ziyaret etmek istersiniz. Hem kim bilir belki daha önce dikkat etmediğiniz bir ayrıntıyla karşılaşırsınız, müzelere bir şans daha vermeye değer diye düşünüyorum. Yazımda bahsi geçen müzelere ve daha fazlası eserlere Google Arts & Culture sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu sitede eserleri yakından ve detaylı izleme imkanınız da bulunmakta. Hatta birebir ziyaretlerinizde yaklaşamayacağınız kadar yaklaşma şansınız bile var. Keyifli zaman geçirmeniz dileğiyle..

  1. Louvre Museum (Fransa):

Sanırım Louvre’dan bahsetmeden bir liste oluşturulamaz. Fransa’nın Paris şehrinde bulunan Louvre Sarayı’na kurulmuştur. İlk olarak yapı aşaması 12.yüzyıla tarihlenen ve ara ara eklemelerle geliştirilen son haliyle barok sarayı kategorisine girmiştir. Kraliyet ailesinin koleksiyonun genişletilmiş halidir diyebiliriz sergilenen eserleri için.

https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne adresinden ulaşabilirsiniz.

2. Ayasofya Müzesi (Türkiye):

Ülkemizin en çok turist çeken müzelerinden biri olan Ayasofya, güzide şehrimiz İstanbul’da bulunmaktadır. Üç yapı aşaması olan yapımızı 4.-5. ve son olarak 6.yüzyıla tarihlendirebiliriz. Bizans’ın geç antik erken hıristiyan diye adlandırdığımız aralığında yapılmış tam bir geçiş eseridir. İslamiyet açısından önemini de düşündüğümüzde hayatımızda en az 1 kere gitmemiz gerek görüyorum. Güzel bir fırsat olarak sanal geziye açıldı, henüz görmemiş olan ziyaretçilerini bekliyor güzel kızımız.

http://www.3dmekanlar.com/tr/ayasofya.html adresinden ulaşabilirsiniz.

3. Van Gogh Museum (Hollanda):

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunmaktadır. Zorlu bir hayat geçirmiş olan izlenimci ressamlardan Van Gogh’un eserleri sergilenmektedir. 5 katlı bir ana bina ve yan binadan oluşmaktadır. Ana bina Van Gogh eserleriyle doludur yan binada ise geçici sergiler olmaktadır. Giriş ve 3. Katta çağdaşı olan Claude Monet, Edouard Manet, Renoir, Rodin ve Delacroix gibi sanatçıların eserleri sergilenmektedir.

https://artsandculture.google.com/partner/van-gogh-museum adresinden ulaşabilirsiniz.

4. Acropolis Museum (Yunanistan):

Yunanistan’ın başkenti Atina’da inşa edilmiş ve Akropolis Tepesi’nden çıkarılan arkeolojik buluntulara ev sahipliği yapan arkeoloji müzesidir. Atina Akropolisi’nin eteklerinde bulunmaktadır. Müze için dikkat çekici noktalardan birisi kazı çalışmaları yeraltında devam etmektedir ve bu çalışmaları ziyaretçiler yer seviyesindeki cam zemin üstünden izleyebilmektedirler.

https://artsandculture.google.com/partner/acropolis-museum adresinden ulaşabilirsiniz.

5. National Gallery of Arts (ABD):

Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington DC şehrinde neoklasik üslupta inşa edilen bir binasıdır. Pantheon’dan esinlenilmiş kubbeli bir ana salonu bulunmaktadır. 141.000 eser ile büyük bir koleksiyon barındırmaktadır. Müze, iki ana binadan oluşmaktadır. Bunlar Doğu ve Batı binasıdır, Galeri Kampüsü içerisinde Doğu binası yer almaktadır. Galeride genellikle geçici özel sergiler yer almaktadır.

https://artsandculture.google.com/partner/national-gallery-of-art-washington-dc adresinden ulaşabilirsiniz.

6. The State Hermitage Museum (Rusya):

Ermitaj Müzesi, Rusya’nın St.Peterburg şehrinde yer alan bir sanat ve kültür müzesidir. Dünyanın en büyük ve en eski müzelerinden biri olarak önemle bahsedilmektedir. 1754 yılında Büyük Katerina tarafından kurulmuştur ve 1852’de halka açılmıştır. 3 milyondan fazla esere ev sahipliği yapmasıyla koleksiyonu oldukça geniştir. Müze yapısı, Rus imparatorlarının eski ikametgahı olan Kış Sarayı da dahil olmak üzere altı tarihi yapıdan oluşan büyük bir komplekstir.

https://artsandculture.google.com/partner/the-state-hermitage-museum adresinden ulaşabilirsiniz.

7. Ohara Museum of Art (Japonya):

Japonya’nın Kurashiki şehrinde yer almaktadır ve Batı sanatının Japonya’da ilk sergilendiği yer olmasıyla önem taşır. Ancak açıldığı zamanlarda eserlerin büyük çoğunluğu Fransa menşelidir. Günümüzde ise Avrupa’nın birçok ülkesinden eserini barındırmaktadır.

https://artsandculture.google.com/partner/ohara-museum-of-art adresinden ulaşabilirsiniz.

8. British Museum (İngiltere):

İngiltere’nin Londra şehrinde yer alan ve Dünya’nın dört bir yanından getirilen seçkin Antik çağ eserlerini ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan insanlık tarihi ve kültürü müzesidir. Başlangıcı el yazması, kitap ve doğa tarihi eserleri olsa da 19.yüzyılda arkeolojiye artan ilgileriyle birlikte koleksiyonda ciddi bir gelişim göstermişlerdir. Koleksiyonlar ana bölümler halinde gezi için düzenlenmiştir. Bu bölümler Eskiçağ Yapıları Bölümü, İnsanlık Müzesi, Antik Çağ Yapıtları Bölümü gibi bölümlerdir.

https://www.britishmuseum.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

9. Dali Müzesi (İspanya):

İspanya’nın Katalonya bölgesine bağlı Figueres kentinde bulunan ismini aldığı Salvador Dali’nin de mezarının bulunduğu bir sanat müzesidir. Bir müze olmanın ötesinde saygı duruşu niteliğini de taşımaktadır. Bina aslında bir kent tiyatrosu binasıdır ancak çıkan büyük bir yangında ciddi hasar almıştır ve Dali’nin de girişimleriyle birlikte müzeye çevrilmiştir. Sanatçı müzeyi tasarlarken buranın tiyatral, sansasyonel ve hayatının en büyük sürrealist objesi olmasını istemiştir ve göreceli olarak başarmıştır da diyebiliriz. En büyük Salvador Dali koleksiyonuna da ev sahipliği yapmaktadır.

https://www.salvador-dali.org/en/museums/dali-theatre-museum-in-figueres/visita-virtual/ adresinden ulaşabilirsiniz.

10. Vatikan Müzesi (İtalya):

Vatikan’da bulunan dünyanın en büyük, en önemli ve en çok ziyaret edilen müzelerinden birisidir. Müze, Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans’ta inşa edilmiştir ve dünyanın birçok önemli heykellerine ev sahipliği yapmaktadır. Sistine Şapeli ile birlikte toplam 54 galerisi bulunmaktadır. Kalabalık dolayısıyla galerilerde çok vakit geçirememektesiniz ne yazık ki.

http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/visita-i-musei.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Keyifli vakit geçirmişsinizdir umarım. Sağlıcakla kalın sayın okurlar.

Sefanur Kırın